La producció de Filmin "Ojos Negros" rep dues nominacions als Premis Gaudí

Autor: FilminCAT Font: CCMA

La producció de Filmin "Ojos Negros" rep dues nominacions als Premis Gaudí

L’Acadèmia del Cinema Català ha donat a conèixer aquest matí, en un acte a La Pedrera de Barcelona, la llista de nominacions a la dotzena edició dels Premis Gaudí, que se celebraran el pròxim 19 de gener.

La producció de Filmin “Ojos negros”, dirigida per Marta Lallana i Ivet Castelo, ha rebut dues nominacions, com a Millor Pel·lícula en llengua no catalana i en la categoria de Millor Música Original. La banda sonora del film és obra de Raül Fernández (Refree). 

Amb 13 nominacions, l’òpera prima de Belén Funes, “La hija de un ladrón”, és la pel·lícula més nominada incloent categories com Millor Pel·lícula en llengua no catalana, Millor Direcció o Millor Guió. Els altres grans protagonistes de l’edició d’enguany son “Els dies que vindran” de Carlos Marques-Marcet, amb deu nominacions, i “La innocència”, l’òpera prima de Lucía Alemany que n’acumula set. 

Un dels fets més rellevants d’aquesta edició és la paritat existent en la majoria de les categories, probablement relacionada amb l’eclosió de nou talent femení (“Ojos negros”, “La hija de un ladrón”, “La innocència”). 


Aquest és el llistat complet de nominacions:

1. Millor pel·lícula

7 raons per fugir’, d’Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras

‘Els dies que vindran’, de Carlos Marques-Marcet

El viatge de la Marta (staff only)’, de Neus Ballús

‘La innocència’, de Lucía Alemany

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

‘El hoyo’, de Galder Gaztelu-Urrutia

‘La hija de un ladrón’, de Belén Funes

‘Liberté’, d’Albert Serra

‘Ojos negros’, de Marta Lallana i Ivet Castelo, amb col·laboració d’Iván Alarcón i Sandra García

3. Millor direcció

Belén Funes, per ‘La hija de un ladrón’

Carlos Marques-Marcet, per ‘Els dies que vindran’

Lucía Alemany, per ‘La innocència’

Neus Ballús, per ‘El viatge de la Marta (staff only)’

4. Millor guió

Belén Funes i Marçal Cebrián GAC, per ‘La hija de un ladrón’

Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz, per ‘Els dies que vindran’

Lucía Alemany i Laia Soler, per ‘La innocència’

David Desola i Pedro Rivero, per ‘El hoyo’

5. Millor protagonista femenina

Aina Clotet, per ‘La filla d’algú

Carmen Arrufat, per ‘La innocència’

Greta Fernández, per ‘La hija de un ladrón’

María Rodríguez, per ‘Els dies que vindran’

6. Millor protagonista masculí

David Verdaguer, per ‘Els dies que vindran’

Eduard Fernández, per ‘La hija de un ladrón’

Karra Elejalde, per ‘Mientras dure la guerra’

Sergi López, per ‘El viatge de la Marta (staff only)’

7. Millor actriu secundària

Aina Clotet, per ‘7 raons per fugir’

Julieta Serrano, per ‘Dolor y Gloria’

Laia Marull, per ‘La innocència’

Nora Navas, per ‘Dolor y Gloria’

8. Millor actor secundari

Àlex Brendemühl, per ‘Madre

Àlex Monner, per ‘La hija de un ladrón’

Eduard Fernández, per ‘Mientras dure la guerra’

Enric Auquer, per ‘Quién a hierro mata’

9. Millor pel·lícula documental

City for sale’, de Laura Álvarez

‘El cuarto reino. El reino de los plásticos’, de Adán Aliaga i Àlex Lora

‘Idrissa. Crònica d’una mort qualsevol’, de Xapo Ortega i Xavier Artigas

Peret, yo soy la rumba’, de Paloma Zapata

10. Millor pel·lícula europea

‘La favorita’ de Yorgos Lanthimos

‘Lazzaro Feliz’, de Alice Rohrwacher

‘Lo que arde’, d’Oliver Laxe

‘Retrato de una mujer en llamas’, de Céline Sciamma

11. Millor pel·lícula per a televisió

‘Cançó per a tu’, d’Oriol Ferrer

‘L’enigma Verdaguer’, de Lluís Maria Güell

‘La catedral del mar’, de Jordi Frades

‘La dona del segle’, de Sílvia Quer

12. Millor fotografia

Àlex Garcia, per ‘Els dies que vindran’

Gris Jordana, per ‘La vida sense la Sara Amat

Mauro Herce, per ‘Lo que arde’

Neus Ollé AEC, per ‘La hija de un ladrón’

13. Millor música original

Maika Makovski, per ‘Quién a hierro mata’

Pau Vallvé, per ‘La vida sense la Sara Amat’

Raül Fernández “Refree”, per ‘Ojos negros’

Sofía Oriana, per ‘Elisa y Marcela’

14. Millor muntatge

Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert, per ‘Els dies que vindran’

Bernat Aragonés AMMAC, per ‘La hija de un ladrón’

Juliana Montañés, per ‘La innocència’

Teresa Font, per ‘Dolor y gloria’

15. Millor direcció artística

Ana Pons-Formosa, per ‘Els dies que vindran’

Laia Colet, per ‘Paradise Hills

Marta Bazaco, per ‘La hija de un ladrón’

Sylvia Steinbrecht, per ‘Elisa y Marcela’

16. Millor vestuari

Desirée Guirao, per ‘La hija de un ladrón’

Mercè Paloma, per ‘Elisa y Marcela’

Rosa Tharrats, per ‘Liberté’

Vinyet Escobar, per ‘Quién a hierro mata’

17. Millor maquillatge i perruqueria

Armande Monteiro i Antoine Mancini, per ‘Liberté’

Elisa Alonso, per ‘La hija de un ladrón’

Montse Sanfeliu i Paco Rodríguez Frías, per ‘Elisa y Marcela’

Natalia Montoya, per ‘La innocència’

18. Millor efectes visuals

Bernat Aragonés, per ‘Nacido rey’

Esther Ballesteros i Àlex Villagrasa, per ‘Paradise Hills’

Mario Campoy, Irene Río i Iñaki Madariaga, per ‘El hoyo’

Montse Ribé, Óscar Abades, Eduardo Díaz i Inma Nadela, per ‘Dolor y gloria’

19. Millor curtmetratge

Después también’, de Carla Simón

‘La higuera’, de Mikel Mas

Suc de síndria’, de Irene Moray

Tahrib’, de Gerard Vidal

20. Millor so

Amanda Villavieja i Albert Manera, per ‘El viatge de la Marta (staff only)’

Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias, per ‘Els dies que vindran’

Sergio Bürmann i Marc Orts, per ‘Dolor y gloria’

Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez, per ‘La hija de un ladrón’

21. Millor direcció de producció

Aritz Cirbián i Albert Molins, per ‘7 raons per fugir’

Marta Ramírez, per ‘La hija de un ladrón’

Oriol Maymó, per ‘Quién a hierro mata’

Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz, per ‘Els dies que vindran’


Publica un comentari

Sense comentaris